Liberec: Světová derniéra tramvají T2

Napsal mhd (») 20. 11. 2018 v kategorii MHD, přečteno: 1327×
liberec/9-t2r-1918-jablonec-tyrs.jpg

Tuto sobotu proběhlo slavnostní ukončení provozu tramvají podtypu T2R v Liberci, které bylo zároveň světovou derniérou typu T2 v běžném tramvajovém provozu. Rozloučení to bylo sice trochu smutné, hlavně pro Liberec, ale ne beznadějné, obě dosud provozní tramvaje zamíří nyní na opravu do Prahy, kde budou využívány společně s dalšími poválečnými historickými vozidly.

Souprava tramvají T2 naposledy v běžném provozu v Jablonci na smyčce Tyršovy sady, foto: Ing. Václav David

V době svého vzniku byly vozy Tatra T II, jak byly původně označovány, relativně moderními vozidly. Stejně jako starší T1 je typ T2 tramvají odvozenou od amerického vzoru PCC. S Američany dokonce uzavřel
a ČKD před únorem 1948 licenční smlouvu, od které poúnorové vedení sice formálně odstoupilo, fakticky však snaha vyvinout moderní čtyřnápravovou tramvaj podle amerického vzoru pokračovala. Stejně jako americký vzor mají české tramvaje Tatra pohon všech čtyř náprav, možnost spřahování více vozů řízených jediným řidičem, a v původním provedení i řízení pomocí tzv. zrychlovače. Dalšími tramvajemi PCC vyráběnými mimo USA jsou některé starší tramvaje vyráběné v Itálii, Belgii, Švédsku a Polsku.

Tramvaj T1, vyvinutá roku 1951, odpovídala tramvajím PCC však pouze částečně. Její délka byla pouhých 13,3 metru, šířka 2,4 metru a ne zcela spolehlivě u ní fungovalo mnohočlenné řízení. V Liberci tyto tramvaje nikdy nejezdily, protože je nebylo možné postavit na podvozek pro rozchod 1000 mm, který se tehdy používal v celé liberecké síti, dnes už jen na meziměstské trati do Jablonce. Tatrám T1 se v době jejich vzniku říkalo též Národní tramvaj, což vlastně platilo i v tom smyslu, že kromě dvaceti kusů pro Rostov na Donu a dvou pro Varšavu nebyly tyto tramvaje vyváženy do zahraničí. Celkem bylo vyrobeno 287 kusů. Staly se také vzorem pro polské tramvaje 13N, rozšířené zejména ve Varšavě, které se jim nápadně podobají i vzhledově.

Tramvaje T2, vyráběné od roku 1955 (sériově od roku 1957) umožňovaly dvočlenné řízení i provoz na metrovém rozchodu, takže druhý prototyp byl již v roce 1956 zkoušen v Liberci. Další vozy potom jezdily na úzkém rozchodu kromě Liberce také v Ústí nad Labem a v Bratislavě. Tatry T2 dlouhé přesně 14 metrů a jejich vozová skříň je široká 2,5 metru, takže v podstatě odpovídají obvyklým rozměrům amerických tramvají PCC. Jako jejich hlavní nevýhoda se ukázala vysoká hmotnost, v případě prototypů 18 tun. Zejména v Ústí nad Labem je tamní kolejová síť nebyla schopná bezpečně unést, což byl následně jeden z důvodů její likvidace v 60. letech.

Souprava tramvají T2 na své poslední jízdě na lince 11, na zastávce Rybníček v Liberci, foto: Ing. Václav David

Celkem bylo tramvají T2 vyrobeno 771. Kromě prototypů nebyly dodávány do Prahy, nejvíce, 180, jich získala Moskva, 100 Ostrava, Liberec 14 přímo z výroby a další později z jiných měst. Část tramvají prošla rekonstrukcí na
podtyp T2R, dosazením elektrické výzbroje TR37, jako v novějších vozech T3. Původní flotila tramvají T2 v Liberci skončila svůj provoz roku 1988. Později, v polovině 90. let, však liberecký dopravní podnik nakoupil několik tramvají T2R z Ostravy, z nichž poslední dvě v Liberci sloužily v běžném provozu až do 17. listopadu 2018.

Souprava tramvají T2 na své poslední jízdě na lince 11, na zastávce Rybníček v Liberci, foto: Ing. Václav David

Jak jsem již uvedl, tramvaje T2 trpěly vysokou hmotností a dalšími nedokonalostmi, v podstatě se až příliš moc podobaly svým vzorům z předválečných USA. Bylo tedy potřeba vyvinout lehčí a modernější typ tramvaje, se shodnými rozměry a kapacitou. Tím se staly globálně nejrozšířenější tramvaje Tatra T3, vyráběné v různých modifikacích dodnes,
v celkovém počtu 13 945 původních tramvají T3 a stovky novějších modifikací vyrobených mimo ČKD.

T3R.PV evidenční číslo 20 na konečné Tyršovy sady v Jablonci nad Nisou, foto: Ing. Václav David

Tramvaje T3 byly opět dodávány i do Liberce a to jak v původní verzi, tak v novějších modifikacích, včetně prodloužených a částečně nízkopodlažních tramvají T3R.PLF a T3R.SLF. V roce 1988 a znovu v roce 2018 z Liberce vytlačily starší typ T2. Modernější tramvaj EVO 2 byla zatím dodána jen jedna.

T3R.PLF v Liberci na zastávce Nová Ruda, foto: Ing. Václav David

Liberecký provoz je specifický existencí dvou rozchodů, metrového na trati do Jablonce nad Nisou, 1435 mm na městské trati od Viaduktu do Horního Hanychova a splítky obou rozchodů na trati od Viaduktu k Lidovým sadům.
Metrový rozchod mají mnohé tramvajové provozy v Německu, zejména v bývalé DDR, tam však jezdily tramvaje Tatra s užší vozovou skříní (2200 mm), stejně jako v bývalém SSSR. Tramvaje mezi Libercem a Jabloncem jsou společně s Bratislavou unikátem, co se týče provozu tramvají se šířkou vozové skříně 2,5 metru na metrovém rozchodu. V polských úzkorozchodných provozech jezdí převážně vozy 805Na široké 2,4 metru.

Tramvaj T3M, původem z Prahy, na terminálu Fügnerova v Liberci, foto: Ing. Václav David

Na trať mezi Libercem a Jabloncem dříve navazovala vlastní tramvajová síť v Jablonci, s libereckou původně nepropojená. Měla taktéž metrový rozchod, podobně jako další, již neexistující, sítě v převážně Němci osídlených městech (Ústí nad Labem, Teplice, Mariánské Lázně, Jihlava a Opava), a také jako původní tramvajová síť v Mostě a Litvínově.
Kromě samotného města Jablonce obsluhovala také sousední Rychnov. Na přelomu tisíciletí byly dost silné úvahy o přestavbě meziměstské tratě na normální rozchod a napojení na železnici ve Vratislavicích nad Nisou, po které by tramvaje pokračovaly až do Harrachova. Tento projekt, nazvaný Regiotram Nisa, se nakonec nerealizoval.

Tramvaj Bovera, původem z Ústí nad Labem, na terminálu Fügnerova v Liberci, foto: Ing. Václav David
Tramvaj 6MT na terminálu Fügnerova v Liberci, foto: Ing. Václav David

Nyní k samotnému rozloučení. 17. listopadu byla sobota a přitom státní svátek, tramvaje tedy jezdily podle nedělních jízdních řádů. Na lince 11 jezdila dopoledne místo jedné sólo tramvaje souprava tramvají T2R 18+19. V poledne potom vyjely všechny tři tramvaje T2R na zvláštní jízdu, kromě vozů 18 a 19 také historický vůz 17 vzhledově připomínající dobu, kdy tramvaje T2 najížděly své první kilometry. Večer se potom souprava 18+19 vrátila do běžného provozu, kde odvezla jeden spoj linky 5 do Vratislavic nad Nisou a zpátky.

Souprava tramvají T2 naposledy v běžném provozu v Jablonci na smyčce Tyršovy sady, foto: Ing. Václav David 
Vedle tramvají T2 jezdily i starší historické tramvaje Bovera číslo 78, původem z Ústí a 6MT číslo 117 pocházející z Jablonce. Na normálním rozchodu se objevila historická tramvaj T3M, které známe z pražské linky 23, původem z Prahy. Počasí dopoledne tak docela nepřálo, to je ostatně vidět i na fotkách, během dne se to výrazně zlepšilo. Bohužel jsem však byl po náročném pracovním týdnu unavený a nezůstal jsem až do pozdního odpoledne. I tak si však dovolím tvrdit, že se akce velice vydařila.

Souprava tramvají T2 vyjíždí naposledy na běžném z Jablonce nad Nisou do Liberce, foto: Ing. Václav David

Škoda, že podobnou větší akci neudělala i Praha na rozloučení s tramvajemi T3SUCS, které nyní již jezdí pouze na retrospojích na lince 23. Věřím, že se to podaří aspoň na rozlučku s typem T6A5. Po zkušenostech z Liberce, a také z Opavy, kde se loučili s trolejbusy 14Tr, si dovolím tvrdit, že by o návštěvníky zajisté nebyla nouze.

Na závěr přidávám ještě dvě videa. Bohužel je na nich to, že jsou natočená telefonem, vidět. První zachycuje tramvaj T3R.PV na smyčce v Jablonci.


A druhé je ze zvláštní jízdy.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
MySpace Google Twitter Del.icio.us

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedenáct a devět